15 Mayıs 2009 Cuma

bir ebruya nelerinizi katabilirsiniz?...

04-13 Mayıs tarihleri arasında, yıl boyunca hazırladığımız ebrulardan bir demet oluşturup, güzel bir ebru sergisi açtık. Erzurum'da geç gelen bahara inat, ebrularımız bir bahar havası estirdi gönüllerimizde, yüreklerimizde. İnsan olmanın olmazsa olmazı, belki de en büyük zaafı, en güzel yanlarından biri... ne deseniz deyin takdir edilme gereksinimi.
ebru, insanlara farklı şeyler hissettirebilen, düşündürebilen bir sanat. ebrularımıza bakan insanlar, at başı, semazen, deniz kabuğu, göz gördüklerini ifade ettiler. oysa biz keyifle oturduk ve suyla oynadık, çocuklar gibi. ama yaptığımız işe sevgimizi kattığımız için en çok, iç dünyamız başka insanların yorumlarıyla yansıyıvermiş bize. kimimizin özlemleri, kimimizin gizli dertleri, kimimizin tutkuları, açlığı, yalnızlığı, olamamışlığı, olduramamışlığı, yarım kalmışlığı çok güzel düşmüş suyun yüzüne.
yukarıdaki ebru, şahsıma ait bir taraklı ebrudur. insanların tepkileri beni çok ama çok şaşırttı. renklerden eser sahibinin karadenizli olduğunu anlayıp, eser sahibinin karadeniz ormanlarının ve coğrafyasının yeşiline özleminden söz etmesi bana bir şeyi daha öğretti. yaptığınız her iş, sizi kesinlikle yansıtır. siz isteyin ya da istemeyin. çünkü benim tek yaptığım, boyaları tekneye atıp taramak oldu. bilinçaltımda böyle bir özlemin tüttüğünü bana tanımadığım bir sanatseverin hatırlatması, sanatın en güçlü ifade şekli olduğunu yeterince kanıtlamıyor mu?
Kadir Tuzcu Hocama, biz öğrencilerine verdiği her şey için selam olsun. ve diğer arkadaşlarıma... hepsi de çok güzel insanlar.

1 yorum:

DORİS dedi ki...

tarak çalışmasını beğenmiyorum nedense. sadelikten yanayım hep. ama yine de ebrudur, güzeldir...