31 Aralık 2008 Çarşamba

unutamıyorum işte-5

DÖNÜŞ
Türk sinemasının, kendi kuşağındaki en başarılı sanatçılarından birisidir kesinlikle Türkan Şoray. Dönüş filmiyle de bunu inkar edilemeyecek şeklde tesciller. oyuncu, senarist ve yönetmen ünvanlarının hepsini üzerine alarak, bir tarih yazar türk sineması içinde.
dönüş, Türkan Şoray'ın, yüzünü Anadolu'ya çevirmiş, toplumun nabzını başarıyla tutan, halkın dili olabilmiş, başarılı bir sanatçı olduğunu kanıtlamakla kalmaz, türk sinemasında kadınların da en az erkek yönetmenler kadar başarılı, duyarlı, saygın çalışmalar ortaya koyabildiğini de gösterir.
dedik ya, Türkan Şoray, dönüş filminde sosyal bir konuyu işler: Yurt dışına gidip, değişerek dönen, dönmeyen ya da dönüşünün artık bir anlamı kalmayan gurbetçilerimizin durumunu işler. ve türk sineması diliyle geride kalan ailelerin durumunu... işlediği konu, anlatım, oyunculuk açısından türk sinemasının en iyi filmlerinden biri. konuya girmeyeceğim. çünkü hemen hepimizin bildiği bu şahae filmi kendi anlatımımla yavanlaştırmaya hiçde niyetim yok.
ama değinilmesi gereken bir diğer konu, Yalçın Tura'nın nefis müzikleri ve Seha Okuş'un getirdiği unutulmaz yorum.... hiçbir yorumcu, Seha Okuş'un verdiği ruhu verememiştir "hasretinle yandı gönlüm"e... aradan geçen yıllar, bu şarkının ününe ün kattıkça, Seha Okuş'un adına gizemli bir sır perdesi çeker. kimdir, ne iş yapar, neden milyonlarca bilinmedi? araştırmaya gerek duymadık pek. onu gizli bir kahraman olarak sakladık o ölümsüz şarkının ardına.
dönüş filmindeki şarkıyı söyleyen kadın...şarkını bildiğimizin yarısının yarısı kadar bilmedik seni. ama inan, bize eklediklerinin haddi hesabı yok... yaşıyorsan eğer, selamet içinde yaşa yıllarca daha... ama eğer sustuysa o masalsı sesin, nurlar içinde yat...
işte, dönüş filmini film yapanlardan birisi olan o şarkı. zevkle dinleyiniz.
perde ardındaki tüm emektarlara saygıyla...

1 yorum:

Adsız dedi ki...

selam ben senay, gercekten super bir site, eger facebook veya twitter varsa eklemek isterim...