26 Aralık 2008 Cuma

unutamıyorum işte-1

AYŞECİK'LE ÖMERCİK
çocukluğa özlem olayını fazla mı abartıyorum bilmem ama, burada çocukluğumun ve yetişkinliğimin gereksiz duygusallıklarla ziyan olmasına sebep olmuş, ama önünde saygıyla eğilmeyi vazife bildiğim birkaç türk filmine değineceğim.sanırım 6-7 yaşlarıma rastlar çok bilmiş ayşecik ve ezikliğin en güzel sureti ömercik'le tanışmam.
Ayşecik:
sinema salonlarını oyalı mendillerini yedek yedek yanında taşıyan insanlarla doldurmasını başarabilmiş bu ukala kızımız, Sadri Alışık, Ayhan Işık gibi güzel abilerle girer hayatımıza siyah beyazlı filmler zamanından.Sadri Alışık, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın abilerin bir şekilde akrabamız olması hayalini ondan miras aldık diyebiliriz aslında. kim Sadri Alışık gibi, gülerken ağlayan,ağlarken gülen,şiir okuyan, içinde bir çocuk yaşatan , içli bir babaya sahip olmak istemez ki... gel gör ki onlar dahi sınanmalıdırlar...hem de en acı tecrübelerle. ne güzeldir ki filmlerin sonunda mendiller genelde mutluluktan ıslanacaktır.
Ayşecik'e hayat veren Zeynep Değirmencioğlu film yapımcısı ve senarist Hamdi değirmencioğlu'nun kızıdır. kimileyin külkedisi, kimileyin pamuk prenses, kimileyin polyanna kimliğine bürünerek iyice işler muhatabı olan neslin bilinçaltına. milenyum çağında komedi olur dramları, amerikalarda bile gülünmek için filmleri sipariş edilirken, Türkiye'de kimi orta yaş ve orta yaş üzeri insanlar bıyık altından gülmekte ve hayranlığını saklamaktadır. şimdi güldüğü ya da gülmeye çalıştığı filmlere bir zamanlar burnunun direkleri sızlayarak baktığı için midir dersiniz.
anladınız siz onu... :)
Ömercik:
ömercik size Haryy Potter'ı anımsattı mı hiç?... bana hep anımsatır. hem de ziyadesiyle.hatta Harry ömercik'in kötü bir kopyasıdır desem abartır mıyım? abartmam bana sorarsanız.

-harry potter kötü de olsa akrabalara sahiptir. oysa ömercik kimsesizdir,kimsesizlerin bile kimsesizidir.

-harry'i koruyup kollayan bir Dumbledore vardır, ancak ömercik kendi gibi biçare Ayşecik'ten başka bir hami bulamaz kendine.

-harry olağanüstü güçlerle arada bir mücadele etme lüksüne sahiptir, büyük işler başarabilir. oysa ömercik dramdan, acıdan ve yalnızlıktan başka hiçbir olağanüstülüğe sahip olmamıştır. mücadele edemez ve sevimli yüzünden başka bir silahı da yoktur.

-harry'nin ailesinin akibeti bilinir ancak ömercik ikinci planda kaldığı için ailesi hakkında bir malumat yoktur, neden kimsesizdir, mazisinde neler vardır ve durumu ne olacaktır sorularının hiçbiri yanıt bulamaz. dolayısıyla seyirci de ömercik adına ümitler geliştiremez filmin sonu için.

...

saysam bitmez liste ama filme geçmem lazım

AYŞECİK'LE ÖMERCİK

doktor ekrem (metin serezli) ve nevin(semra sar) kızları ayşe (zeynep değirmencioğlu)ile birlikte mutlu bir çifttir. nevin, yasak aşk yaşayan görümcesine yardımcı olmaya çalışırken, büyük bir hata yapar. kocası nevin'in adına gelen mektupları okur ve nevin'in kendisini aldattığına inanır.gece yarısı ev gelen hırsıza kızı ayşeyi verir.aile dağılır. ancak zaman nevin'in suçsuz olduğunu gösterecek ve feleğin perdesi bir kez daha nevin, ekrem ve ayşe'yi garip biçimde bir araya getirecektir.

bir başka yazımı kendisine ayıracağım semra sar, metin serezli,münir özkul, ali şen,avni dilligil, 1977 yılında sergiledikleri şahane oyunculuklarıyla el sallıyorlar bize. selam olsun hepsine...
...
filmin insnın içine işleyen soundtrack'ini de unutmadım. orda bir köy var uzakta şarkısını hiç bu kadar içli bir içimde dinlemiş miydiniz?

1 yorum:

H.Y. Ergün dedi ki...

Sen bize ne yapıyorsun yaaa:(((

Valla Ayşecik filmlerini hiç kaçırmazdım:)

Elimde mendil:P