25 Aralık 2008 Perşembe

ilk kahramanımız cin ali


ilkokul öğretmeni Rasim Kaygusuz'un bizlere armağanıdır Cin Ali... çocukların okuma-yazmayı daha kolay kavrayabilmesi için -bir çok öğretmenin yaptığı gibi- bir öğretmenin basit ve önünde eğilinesi bir buluşun sonucudur. 1968 yılında bir öğretmenin hayalgücünden doğan cin ali, 40 yaşında ve bir neslin çocukluğunun soba arkası sıcacık gamsız günlerinde sevimli bir suret olarak yaşamaktadır. bir neslin tanığı, ailemizden biri ve hatta tanışmak için can attığımız, kahramanımızdır cin ali...

öyle değil mi?

bir çoğumuz ilk ressamlık denememizde onun narin ve sade duruşundan yararlanmadık mı? okumnın o heyecan verici tadına onun tanıklığında varmadık mı?

cin ali, neden-nasılcı bir çocuk olması, sürekli sorular sorması nedeniyle, çağdaşı olmaktan bıkıp usanmadığı çocuklara sorgulamayı, araştırmayı da öğretmiştir. o nedenle hepimizin ruhunda biraz da cin ali'lik yok mudur dersiniz?

2005 yılında tümevarım sistemine geçilmesiyle birlikte cin ali ile çocukların yolu ayrılmıştır. ancak cin ali ve eli öpülesi fikir babası Rasim Kaygusuz, o güzel yılların terbiyesiyle yetişmiş, büyüyememiş çocukların ve öğretmenlerin gönlünde her zaman var olacaktır.

4 yorum:

içimden geldiği gibi *** dedi ki...

valla bende serisi vardı..

Esrik Öfke dedi ki...

Çok uzaklara gittim bak. Hepsinin rengi farklı idi seride. Sen hangi rengi okuyosun muhabbetleri vardı 1. sınıf çocuklar arasında...:)

Off bu geyik bitmez:)))

pessoa dedi ki...

:)))
nispet nispet nispet...çocuklar hiç mi değişmez...bugün 4-5 öğrenci ağladı sınıfta...
-esra çok üzerime geliyo
-hilal bana hava atıyo
-merve özlemle bir olup beni gıcık ediyo
vs...vs...
incir çekirdekleri.bırakın çocukların peşini

Adsız dedi ki...

Sevgili Cin Ali, keske birileri seni unutuldugun yerden cekip cikariverse...

Cagimiz cocuklarinin da seni tanimaya haklari var...