22 Eylül 2008 Pazartesi

fernando pessoa


(13 Haziran 1888 - 30 Kasım 1935) Portekizli şair, ressam.

portekiz edebiyatının en güçlü kalemlerinden birisi. müzik eleştirmeni olan babasının beş yaşında ölümü üzerine,annesininevlendiği Durban Konsolosuyla birlikte Güney Afrika'ya yerleşir. burada iyi bir ingiliz eğitimi görür. 1905 yılında portekiz'e dönen Pessoa, ingilizce ve fransızca iş mektupları yazarak geçimini sağlar.

Milton, Shelley, Keats, Poe, Byron, Whitman, Shakespeare, Baudelaire'den etkilenen sanatçı, özgün eserlerine karşın hayattayken pek tanınmaz.

1913'te, fütürist harekette yer aldı ve Sá-Carneiro ile birlikte Portekiz öncü edebiyatını başlatarak, "paulismo" akımını yarattı.

Alberto Caeiro, Alvaro de Campos, Ricardo Reis, Bernardo Soares gibi kurmaca isimlerle yazmış, bu isimlerin her birine kendi içinde bir tarz yaratmıştır. bu da şairin bakış açısının zenginliğini gözler önüne sermektedir.

1935 yılında Lizbon'da öldüğünde çok az tanınıyordu ve yalnızca 3 kitabı yayınlanmıştı. ancak ölümünden sonra sandıklar dolusu el yazması bulundu ve ortaya bir Fernando pessoa edebiyatı çıkmıştır. 1942 yılında yayınlanmaya başlayan tüm eserleri 26 cilde ulaşmıştır. yazarın türkçeye çevrilmiş eserleri şunlardır.


Şeytanın Saati (Metis, 1993)
Sırların Cebiri (Nisan Yayınları, 1995)
Denize Övgü (İyi Şeyler, 1999)
Düşsel ve Gerçek (Dünya Kitapları, 2005)
Anarşist Banker (Can Yayınları, 2006)
Huzursuzluğun Kitabı (Can Yayınları, 2006)

2 yorum:

H. YÜCEL ERGÜN dedi ki...

Özellikle bu konuda senin düşüncelerini okumayı isterim.

pessoa dedi ki...

son derece kendine has bir sanatçı... facebooktaki sayfama şiirlerinden birkaçını koydum. ben 1996 yılından beri tanıyorum. daha çok insanın tanıması gerektiğini düşündüm. özellikle de dostlarımın...