9 Mart 2008 Pazar

salıncakta bir Atatürk


Bir öğretmen, bir çocuk dostu ve çocuk kalmakta direten biri olarak, Ata’nın en güzel resmi budur diyebilirim. Buna benzer başka fotoğrafları da var Ata’nın, ama bu resimdeki tat pek az resminde dikkat çeker. Alışkınız Ata’yı komutan, kahraman, reisicumhur, süvari, asker, hatta yeniçeri kıyafetinde görmeye… Hepimiz Ata’yı, görmek istediğimiz haliyle görmeyi seviyoruz.
Bense Atatürk’ün bu fotoğrafının asılması taraftarıyım ilköğretim sınıflarına. Çocuklara karşı sonsuz şefkat, hoşgörü, sevgi, içtenlik ve ümitle dolu bir insanın, çocuklara gerçekten de kendilerinden biri olarak sunulması gerektiğine inanıyorum.
Salıncakta sallanan bir Atatürk… Selanik’teki kırgın çocukluğuna bir selam var yüz ifadesinde; Yangınlarla dolu ilkyaz günlerine sessiz sitemsiz bir selam… Bütün aydınlık Türkiye çocuklarına bir mesaj var: “hepsi ama hepsi sizin içindi…”
Salıncakta bir Atatürk… Dünyanın ilk kadın pilotu Sabiha’nın, Profesör Afet’in, rençper Durmuş’un, mühendis Hakan’ın, Mimar Zafer’in, heykeltıraş Mehmet’in, Piyanist Fazıl’ın, Kemancı Suna’nın, sporcu Hamza’nın, müzisyen Sertab’ın… babası Atatürk…
Salıncakta bir Atatürk… Dünyanın kaderini değiştirecek iki savaştan, iki yangından muzaffer ve alnının akıyla çıkmış, ama gözlerinde ve yüreğinde kinden asla eser bulunmayan bir dünya lideri… Başka kaç milletin salıncakta poz verecek rahatlığa sahip bir lideri vardır, hiç düşündünüz mü?
Bu resmi böyle okudum ben… Çocukluğumdan beri en çok da bu fotoğrafını sevdim Atatürk’ün… Herkesin bir Atatürk’ü varsa, benim Atatürk’üm hepsi… Ama ille de en bana yakını, en cana yakını, çocuk Atatürk…

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Very nicce!